Jäsenyhdistykset

C

Crohn ja Colitis ry

Puheenjohtaja Jarkko Lignell

jarkko.lignell@ibd.fi

p. 040 801 9585

Varapuheenjohtaja Jaana Kokko

jaana.kokko@ibd.fi

Sihteeri Ulla Suvanto

ulla.suvanto@ibd.fi

0400 315 383


E

Eläkeliiton Mikkelin yhdistys ry

Puheenjohtaja Riitta-Leena Jantunen

riitta-leena.jantunen@surffi.fi

p. 0440 341 935

Sihteeri Aija Himanen

aijahimanen@gmail.com

p. 050 597 4880


Eläkeliiton Mikkelin Seudun yhdistys ry

Puheenjohtaja Aila Hänninen

aila.hanninen9@gmail.com

p. 044 3456 320

Sihteeri Seija Lämsä-Paavola

seija.lamsa@gmail.com

p. 040 5021 378



Etelä-Savon ADA ry

Puheenjohtaja Reijo Hämäläinen

puheenjohtaja@es-ada.com

p. 040 754 2769

Sihteeri Kati Tiilikainen-Kinanen

es-ada@es-ada.com


Etelä-Suomen Alopecia- ja vitiligoyhdistys ry

Puheenjohtaja Taru Åkerfelt

etelasuomen.alovit@gmail.com

p. 040 412 9462


Etelä-Savon CP-yhdistys ry

Puheenjohtaja Virpi Siiskonen

virpi.siiskonen@surffi.fi

p. 050 553 1410

Varapuheenjohtaja Joni Tomminen

j.tomminen@hotmail.com

p. 0453163353


Etelä-Savon Kätilöyhdistys ry

Puheenjohtaja Riikka-Liisa Myyryläinen

riikka.myyrylainen@surffi.fi

p.050 302 3265

Varapuheenjohtaja Emmi Kuitunen

emmi.kuitunen@esshp.fi

044 350 3566


Etelä-Savon Neuroyhdistys ry

Puheenjohtaja Juha Väntönen

juhavantonen59@gmail.com

p. 040 513 5748

Varapuheenjohtaja Pia Kantanen

kantanen.pia@gmail.com

p. 044 569 6638


Etelä-Savon Näkövammaiset ry

Toimistotyöntekijä Maija Aaltonen

toimisto@esn.fi

p. 0440 161 555

Puheenjohtaja Marja Väänänen

marja.paakkari@hotmail.com

p. 050 556 4263


Etelä-Savon Luustoyhdistys ry

Puheenjohtaja Liisa Ollikainen

ollikainen.liisa@gmail.com

p. 050 576 5525

Varapuheenjohtaja Eeva Tirkkonen-Eronen

eeva.tirkkonen@gmail.com

p. 040 7202 648

Etelä-Savon munuais- ja maksayhdistys ry

Puheenjohtaja Anne-Mari Tarvonen

am_tarvonen@hotmail.com

p. 040 5161 029

Varapuheenjohtaja Mirja Hänninen

p. 050 360 2387


Etelä-Savon perhehoitajat ry

Puheenjohtaja Kimmo Hällback

kimmo.hallback@gmail.com

p. 0400 546 674

Varapuheenjohtaja Veli-Pekka

Johansson

veli-pekka.johansson@surffi.fi

p. 050 5914 380


I

Järjestösihteeri Olli Lehtonen

olli.lehtonen@irtihuumeista.fi

p. 040 094 254

K

kaakonlihastautiyhdistys@
gmail.com

Puheenjohtaja Pia Haakana

045 8403696

Varapuheenjohtaja

Jukka Mononen


N

Naisvuoren Eläkkeensaajat ry

Puheenjohtaja Markku Turkia

markku.turkia@iki.fi

p. 0400 656 288

Varapuheenjohtaja Stig Poikolainen

stigeki@gmail.com

p. 040 519 4211


Non Fighting Generation ry

Puheenjohtaja Pasi Andersson

pasi.andersson@munkka.fi

Varapuheenjohtaja Veli-Matti Värri

Veli-Matti.Varri@staff.uta.fi


O

Otavan Seudun Eläkkeensaajat ry

Puheenjohtaja Hannu Karttunen

hankarttune@gmail.com

p. 044 291 2195

Sihteeri Raija Sormunen

raijasormunen03@gmail.com

p. 040 541 8590


S

Saimaan syöpäyhdistys ry

Puheenjohtaja Alpo Manninen

manninenalpo@gmail.com

p. 050 529 2133

Sihteeri Niina Turunen

niina.turunen@sasy.fi

p. 040 767 4049


Savon Ilco ry

Puheenjohtaja Merja Kokkonen

kokkosmerja@gmail.com

p. 040 7088 908

Sihteeri Matti Tenhunen

tenhunen.matti@luukku.com

p. 040 756 6770


Senioriliikkeen Mikkelin Alueyhdistys ry

Puheenjohtaja Pertti Korpinen

pertti.korpinen@surffi.fi

p. 050 557 8216


SPR Mikkelin osasto

Puheenjohtaja Eija Pulkkinen

eija.pulkkinen@iki.fi

p. 050 320 3989

Varapuheenjohtaja Pirjo Ålander

pirjo.alander@luukku.com

p. 0400 984 855


Savon mielenterveysomaiset FinFami ry (Oma ry)

Puheenjohtaja Pirjo Hytinkoski

toimisto@omary.fi

p. 040 556 4292

Omaistyöntekijä Ritva Parviainen

ritva.parviainen@omary.fi

p. 040 586 7359


V

Virike ry

Puheenjohtaja Sanna Puusaari

puheenjohtaja@virikery.fi

p. 040 354 9907

Varapuheenjohtaja Marjo Pylkkänen

marjo.pylkkanen@mikkeli.fi

p. 040 129 4326


R

Ristiinan mielenterveysyhdistys Risla ry

Puheenjohtaja Vesa Himanen

vesahimanen@suomi24.fi

p. 044 212 59600

Sihteeri Maiju syrjäläinen

maiju.syrjalainen@essote.fi

p. 044 330 9911


Rom-Mikkeli ry

Puheenjohtaja Janne Blomerus

janne.blomerus@otavanopisto.fi

p.040 513 8623

Varapuheenjohtaja Enrigue Tessieri

enrigue.tessieri@otavanopisto.fi

p.044 794 5517


M

Mikkelin tavikset ry

Puheenjohtaja Jukka Riikonen

jukka_riikonen@luukku.com

p. 050 3398 514

Varapuheenjohtaja Esa Riikonen

stoneboy@elisanet.fi

p. 045 1292 833


Mikkelin Kansalliset Seniorit ry

Puhenjohtaja Anna-Liisa Takkinen

annaliisa.takkinen@gmail.com

p. 0400 803 660

Varapuheenjohtaja Erkki Valjakka

erkki.valjakka@katsastus.fi

p. 040 580 8882


Mikkelin Kuurojen yhdistys ry

Puheenjohtaja Sanna Paasonen

mikkelinkuurojenyhdistys@gmail.com

p. 050 3221 151

Varapuheenjohtaja Tarja Pärnänen

p. 050 356 9845


Mikkelin Parkinson yhdistys ry

Puheenjohtaja Pirjo Luukkonen

tili.luukkonen@saunalahti.fi

p. 050 591 7295

Varapuheenjohtaja Mauno Hirvonen

mauno.hirvonen30@gmail.com


Mikkelin pelastakaa Lapset ry

Puheenjohtaja Helena Vitikainen

vitikainen.helena@gmail.com

p. 0400 569 320

Varapuheenjohtaja Johanna Hirvonen

johannasofia.hirvonen@gmail.com

p. 044 517 6520


Mikkelin Seudun AVH-yhdistys ry

Puheenjohtaja Anja Kääriäinen

anja.kaariainen@gmail.com
050 57 333 58

Sihteeri Helena Valkama

mikkelinafasia@gmail.com


Mikkelin Seudun Allergia- ja Astmayhdistys ry

Toimisto Merja Ikonen

mikkelinallergia.astma@gmail.com

p. 0440 214 112

Puheenjohtaja Aira Nurminen

aira.allergia@gmail.com


Mikkelin seudun Diabetesyhdistys
Puheenjohtaja Susanna Kaukonen-Ripatti

susanna.kaukonen@moas.fi

p. 0400 440 587


Mikkelin seudun Epilepsiayhdistys ry

Puheenjohtaja Päivi Nykänen

mikkelinseutu@epilepsia.fi

p. 050 532 3093

Varapuheenjohtaja Heikki Nykänen

liikuntavastaava@msepy.net

p. 050 544 8952


Mikkelin Seudun Hengitysyhdistys ry

Puheenjohtaja Ritva Halinen

ritva.halinen@surffi.fi

p. 050 505 0457

Sihteeri Jukka Rossi

jukka.rossi@pp.inet.fi

p. 044 0455 683



Mikkelin Seudun Invalidit ry

Puheenjohtaja Hannu Itkonen

hannu.itkonen@gmail.com

p. 050 592 7995

Varapuheenjohtaja Pentti Kauko

pentti.kauko@gmail.com

p. 050 591 4304


Mikkelin seudun Kehitysvammaisten tuki ry

Puheenjohtaja Taru Vilander

taru.vilander@hotmail.com

p. 040 762 0841

Sihteeri Marita Makkonen

marita.makkonen@vaalijala.fi

p. 050 3899 351


Mikkelin Seudun Keliakiayhdistys ry

Puheenjohtaja Anni Panula – Ontto -Suuronen

anni.panula-ontto-suuronen@surffi.fi

p. 040 767 9723

Varapuheenjohtaja Aarno Allen

p. 044 0362 533


Mikkelin Seudun Kuulo ry

Puheenjohtaja Jukka Pöyry

p. 044 2949 055, jukka.poyry(at)surffi.fi

Varapuheenjohtaja Pirkko Pentikäinen

p. 040 729 8817


Mikkelin seudun maahanmuuttajatyön tuki Mimosa ry

Yhteisötoiminnan johtaja Tuisku Jähi

tuisku.jahi@mimosa.fi

p.050 3394932

Puheenjohtaja Jarkko Sanisalo

puheenjohtaja@mimosa.fi


Mikkelin seudun Mielenterveysseura ry

kriisikeskus@mikkelinkriisikeskus.fi

p. 015 214 401

Puheenjohtaja Santeri Seppälä

Johtaja ja sihteeri

Helena Pohjanvirta



Mikkelin seudun Monikkoperheet ry

Puheenjohtaja Pirre Karvinen

pirre.karvinen@hotmail.com

0400 762 245

Varapuheenjohtaja

Pirkko Tyyskä

pirkko.tyyska@gmail.com

0400 679 923


Mikkelin seudun Muisti ry

Puheenjohtaja Marketta Evola

marketta.evola@gmail

p. 0400 320 707

Sihteeri Taru Vartiainen

taru.vartiainen@esmuistiluotsi.

fi

p. 0400 539 007


Mikkelin seudun Omaishoitajat ja

Läheiset ry

Puheenjohtaja Mali Soininen.

soininen.mali@gmail.com
p.044 237 5771

Varapuheenjohtaja Pirjo Ihalainen

pirjo.ihalainen@essote.fi


Mikkelin Seudun Psoriasisyhdistys ry

Puheenjohtaja Jukka Koivumäki

jukkakoi@outlook.com

Varapuheenjohtaja Eila Liimatta p. 050 534 6649


Mikkelin Seudun Reumayhdistys ry

Puheenjohtaja Eila Liimatta

p. 050 534 6649

Varapuheenjohtaja Merja Suhonen

merja.suhonen@hotmail.com

p. 040 719 8038


Mikkelin Seudun Selkäyhdistys ry

Puheenjohtaja Leena Kämppi

leenak_60@hotmail.com

p. 050 339 3181


Mikkelin Setlementti ry

Puheenjohtaja Paavo Barck

toiminnanjohtaja Elina Lehmusoksa

elina.lehmusoksa@mikkelinsetlementti.fi

p. 050 529 3361


Mikkelin Seudun Sydänyhdistys ry

Puheenjohtaja Eija Peura

peuraeija@gmail.com

p. 050 361 9125

Varapuheenjohtaja Kari Piskonen

kari.piskonen@gmail.com

p. 040 779 1181